موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی عقیق

دانشجویان بدانند

1.  هشدارهای خارج از دانشگاه

*در صورت داشتن وسیله نقلیه شخصی هنگام پارک در اطراف دانشگاه از تجهیزات ایمنی ( دزدگیر قفل فرمان و یا قفل پدال) استفاده نموده و حتی الامکان وسایل قابل حمل ( ضبط، موبایل، لپ تاپ و ... ) را از داخل خودرو خارج نمائید.

* استفاده از وسایل نقلیه جمعی هم به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد و هم از لحاظ حفظ امنیت فردی از ضریب اطمینان بالاتری برخوردار است.

* هنگام استفاده از وسایل نقلیه جمعی؛ مراقب کیف قاپها و سارقین باشید. شیوه های عجیب سرقت؛ نظیر بریدن زیورآلات زنانه با قیچی های مخصوص در مکان های بسته و شلوغی نظیر مترو و اتوبوس واحد، شکافتن ته کیف ها با کاتر و تخلیه محتویات آن، تنه زدن، پاشیدن مایعی بر روی لباس شما و پاک نمودن آن و نزاع و درگیری هایی ساختگی و ... را حتما در نظر داشته باشید.

*در صورت تمایل یا اجبار به استفاده از وسایل غیر جمعی؛ حتی الامکان از تاکسی استفاده نمائید و مواردی نظیر وضعیت ظاهری و سن راننده و همچنین وضعیت و تعداد سرنشینان را مد نظر قرار دهید.

* هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه؛ سلامت کارکرد دستگیره ها و پنجره ها را بررسی کنید. دانشجویان عزیز (علی الخصوص خواهران گرامی) به هیچ عنوان با راننده و سرنشینان هم صحبت نشده و از پذیرفتن هرگونه خوراکی و نوشیدنی از ایشان خودداری نمائید.

* در صورت تغییر مسیر ناگهانی بی تفاوت نبوده و با دادن تذکر و یا پیاده شدن از خودرو؛ موجبات سلامتی خود را فراهم آورید.

* در صورتیکه وسایل خود را در صندوق عقب قرار داده اید، قبل از راننده از ماشین پیاده نشوید؛ با این عمل، احتمال اقدام سرقت از سوی راننده را کاهش خواهید داد.

* هنگام تاریکی هوا سعی کنید از تردد در معابر خلوت و کم نور بپرهیزید؛ تردد در میان جمعیت و مکان های پرنور می تواند تا حد زیادی امنیت شما را تضمین نماید.

* در صورت مواجه با افراد ناشناس که خود را مأمورین نیروی انتظامی معرفی می کنند، حتما قبل از هر اقدامی از احراز هویت شخص مطمئن گردیده و در اولین فرصت حراست دانشگاه را در جریان قرار دهید.

* اگر تصوّر کردید فرد یا افرادی در تعقیب شما هستند؛ با عبور از عرض خیابان این فرضیه را بیازمائید و در صورت اطمینان از این قضیه سعی کنید از مکان های شلوغ فاصله نگرفته و به وسیله تلفن همراه از نیروی انتظامی، تقاضای کمک کنید.

* هنگام تردد در معابر سعی کنید کیف دستی خود را به سمت دیوار یا احیاناً جوی آب نگه داشته تا احتمال به سرقت رفتن آن کاهش یابد.

* پول ها و لوازم قیمتی ضروریتان را در معرض دید قرار ندهید تا باعث طمع سارقین احتمالی نگیرد و ترجیحاً خواهران، همیشه یک کیف کوچک گردنی( غیرقابل رؤیت ) داشته باشند تا پول ها را در آن قرار دهند.

*اگر به هر دلیلی مورد سرقت مسلحانه قرار گرفتید؛ به هیچ عنوان مقاومت نکنید، زیرا کسی که حماقت حمل سلاح را دارد، قطع به یقین؛ در صورت مقاومت شما، از آن استفاده خواهد کرد.

* اگر فردی پیاده یا سوار بر اتومبیل قصد متوقف کردن شما برای پرسیدن نشانی را داشت؛ در صورت امکان با عدم توقف به راه خود ادامه دهید و یا در صورت توقف فاصله کافی را با فرد سؤال کننده حفظ کنید.

* شب هنگام یا صبح زود از خودروهای مسافرکشی که به وفور اطراف پایانه ها وجود دارند، استفاده نکنید. سعی کنید با درخواست کمک از اطلاعات پایانه؛ اقدام به گرفتن تاکسی معتبر و مورد اعتماد نمائید.

* شایسته است؛ عزیزان دانشجویی که پیوسته از پایانه های حمل و نقل مشخص تردد می نمایند؛ شماره نزدیکترین و معتبرترین تاکسی تلفنی شبانه روزی آن پایانه را برای استفاده در چنین مواقعی به همراه داشته باشند.

* اگر شهرستان محل زندگی شما به گونه ای است که از ترمینال تا محل سکونت تان؛ مسافتی طولانی وجود دارد که بالاجبار می بایست با وسایل نقلیه شخصی پیموده شود؛ قبل از سوار شدن به خودروی مورد نظر، شماره پلاک و مشخصات ظاهری ماشین و راننده را به وسیله پیامک و یا با یک تماس کوتاه به والدینتان اطلاع دهید.

* هنگام استفاده از قطار و یا اتوبوس های بین شهری از پذیرفتن هرگونه بسته ای که از افراد ناشناس خودداری نموده و در صورتی که وسیله ای غیر از وسایل شخصی تان در محفظه بالای سر یا زیر پایتان قرار داده شد نسبت به این موضوع بی تفاوت نبوده و مسئول وسیله نقلیه مزبور را در جریان امر قرار دهید.

* ممکن است در طول سفرهای بین شهری با سرنشین صندلی مجاور، باب صحبت را باز کرده و تعامل اندکی برقرار نمائید؛ این رابطه کوتاه مدت، دلیل موجهی برای سوار شدن شما به خودرویی که در مقصد منتظر ایشان است، نمی باشد.

* بر اساس اعلام کارشناسان متخصص دانشگاه به هیچ عنوان فضای مجازی، محیط امنی برای اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی، خانوادگی و بانکی .. نمی باشد.

 

2. راه­های پیشگیری از اعتیاد

 

 

3. ویژه دانشجویان جدیدالورود

مهمترین انتخاب شما در دانشگاه، انتخاب دوست و در خوابگاه هم اتاقی است زیرا هم اتاقی ها بیشتر ساعات شبانه روز را با هم زندگی کرده و در کنار هم هستند و اغلب افرادی که در ترم اول هم اتاقی مناسبی پیدا کنند در ترم های بعدی از هم جدا نمی شوند. تجربه نشان داده که دوستان خوب باعث رشد معنوی و درسی همدیگر شده و دوست بد، زندگی خیلی از دانشجویان را به تباهی ونابودی کشانده است به طور مثال ورود در مسائلی چون اعتیاد و یا معضلات اخلاقی که موجب افت تحصیلی و حتی اخراج دانشجو از دانشگاه نیز گردیده است.

 

4. توصیه های امنیتی دانشجویان

دانشجویان محترم

دوران تحصیل علم و ادب از نعمت های الهی و موهبت بزرگ پروردگار است که طی آن می توان با توکل ، تلاش ، پویایی و استقامت آینده ای امیدبخش و سعادتمند برای خود به ارمغان آورد .
اینک که این توفیق الهی شامل حال شما گردید شایسته است قدردان آن باشیم و از لحظه لحظه آن نهایت استفاده بعمل آید غفلت در این مسیر ما را در پرتگاه سقوط قرار خواهد داد. به لحاظ پیشگیری از وقایع ناخوشایند که می تواند آرامش روانی دانشجو را دستخوش ناملایمات نماید ضرورت دارد با رعایت توصیه های ذیل سلامت روانی و امنیت اجتماعی خود را تامین نمایید 

مراقب وسایل شخصی خود باشید : وسایل شخصی بویژه تلفن همراه ، فلش ، لب تاب و ... را در اختیار دیگران قرار ندهید زیرا مسئولیت سوء استفاده و یا ایجاد مزاحمت بویژه در مورد تلفن همراه برعهده مالک خواهد بود

 .
 ذخیره تصاویر و فیلم های شخصی در گوشی تلفن همراه مساوی با پذیرفتن انتشار وسیع آنها ست . برخی افراد قادرند اطلاعات شخصی را  از گوشی تان بدون اطلاع با نرم افزارهای ویژه سرقت نمایند . ضمنا تلفن همراه هرچه مدرن تر باشد آسیب پذیری آن بیشتر است. 

.
برای جلوگیری از کیف قاپی به این نکات توجه کنید :


1. هنگام حرکت کیف خود را در سمت راست (سمت پیاده رو) قرار دهید .
2. حتی الامکان از تردد در خیابانهای فرعی و خلوت بویژه در شب هنگام خودداری نمایید .
3. جهت تردد در خیابان ها از پیاده رو استفاده نمایید .


 تردد : جهت تردد درون شهری یا برون شهری از وسائط نقلیه عمومی و آژانس های مطمئن شهری استفاده نمایید و حتی الامکان از سوار شدن به خودروهای بین راهی پرهیز شود .


 انتخاب دوست : در انتخاب دوست ، هم اطاقی و همسفر جدا دقت نمایید . از ارتباط با افراد ناشناس و هویت نامشخص پرهیز نمایید . با دوستی های خیابانی ، وعده های فریبنده و لحظه های به ظاهر شادی آفرین زندگی خود و خانواده را به مخاطره نیاندازید .
 دوست دوستانتان باشید : در صورتی که دوستان خود را اسیر منجلاب های اخلاقی و اجتماعی می بینید در جهت کمک و جلوگیری از انحراف مراتب را با مسئولین ذیصلاح در دانشگاه مطرح نمایید و با سکوت نظاره گر نابودی و فناء دوستان خود نباشید .
در صورت بروز اتفاق ناگوار: با حفظ خونسردی مشخصات ظاهری متعرضین و وسائط نقلیه آنان را به خاطر سپرده و دراولین فرصت با پلیس 110 تماس حاصل نمایید.
 در مواجهه با افرادی که خود را مامور ارگانهای دولتی معرفی می نمایند: به منظور احراز هویت حتما کارت شناسایی معتبر بخواهید.


 مدارک شناسایی و کارتهای اعتباری: در صورت مفقود شدن مورد سوء استفاده قرار می گیرند. در حفظ و نگهداری از آنها تلاش نمایید.


بهنگام استفاده از اینترنت: به هیچ عنوان آدرس و مشخصات فردی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

اعتیاد باتلاق بی انتها: مصرف هر نوع مواد مخدر حتی برای یک بار پذیرش فرو رفتن هر چه بیشتر در باتلاق اعتیاد است.


 حجاب و پوشش حافظ امنیت فردی: حجاب از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعی در جامعه است. رعایت آن نیز  امنیت فردی شما را بدنبال دارد.


منبع:http://master.damghaniau.ac.ir دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

 

و اما سخن آخر

حراست در کنار شماست نه در برابر شما، برای رهایی از مشکلاتی که ممکن است دچار آن ها شوید به جای استفاده از روش آزمون و خطا یا گوش کردن به توصیه های دوستان کم اطلاع، با مراجعه به حراست دانشگاه و بهره گیری از راهنمایی های مشاوران آن از پیچیده تر شدن مشکلاتتان جلوگیری کنید. ما همواره در کنار شما و به فکر تأمین امنیت شما هستیم.